Gururumuzu Kabartan En İyi Türk Yapımı Oyunlar

26 Aralık 2023

Türk yapımı oyunlar, video oyun dünyasında önemli bir yere sahip olmaya başlarken her geçen gün bu sektör ülkemizde gelişiyor. Hatta öyle ki bazı Türk menşeili oyunların ülkemizin oyun geliştiricileri tarafından geliştirildiği dahi bilinmiyor. Video oyun dünyasında artan rekabet, her geçen dün çok daha efektif ve kullanıcıyı içine çeken oyunların geliştirilmesini sağlıyor.

Türk oyun geliştiricileri ve video oyun şirketleri için de bu durum aynı şekilde geçerliliğini koruyor. Fakat söz konusu video oyunlar olduğunda, elbette oyun kalitesi en önemli unsurlardan biridir. İşte gördüğünde gururunu kabartacak, geçmişten günümüze en iyi Türk yapımı oyunlar!

Mount & Blade: Warband

mount-and-blade-warband

Oyun tutkunlarının en çok beğenisini toplayan Türk yapımı oyunlar arasında yer alan Mount & Blade: Warband, Orta Çağ döneminde geçen bir strateji oyunudur. 31 Mart 2010 tarihinde video oyun dünyası ile buluşan Mount & Blade: Warband, Türk menşeili olarak üretilen ve PC’de bu kadar ses getiren ilk video oyunlardandır.

Her ne kadar eski bir oyun olsa da günümüzde dahi sevenleri tam olarak Mount & Blade: Warband oyunundan vazgeçemiyor. Günümüzde Steam platformu üzerinde satışı devam eden oyun, strateji oyunu severler için oldukça ideal bir seçenek olabilir.

Mount & Blade II: Bannerlord

mount-and-blade-2-bannerlord

Türk yapımı oyunlar arasında en çok satan ve en geniş kitlelere ulaşmayı başaranlardan olan Monut & Blade II: Bannerlord, 2020 yılında piyasa çıktı. Serinin ilk versiyonunda olduğu gibi ikinci oyun da Orta Çağ dönemini konu ediniyor. Yine strateji geliştirme temelli olan oyun, Türkçe ve İngilizce dil desteği ile oyun tutkunlarının beğenisine sunulmuştu.

Aynı zamanda Mount & Balde II:Bannerlord, 2020 yılında elde ettiği başarıyla da dikkatleri üzerine çekti. Gerçek anlamıyla Türk menşeili olması nedeniyle gururumuzu kabartan oyun, 2020 yılında Steam’de en çok atan oyunlar listesine girmeyi başardı.

Bugün de sevenlerinin yakından takip ettiği Monut & Blade II: Bannerlord, yaklaşık olarak 10 yıl gibi bir sürede geliştirilmiştir.

Far Cry

far-cry

Far Cry, günümüzde Türk yapımı olup olmadığı en çok merak edilen video oyunlar arasında yer alıyor. Video oyunlar tarihinin en çok beğenilen ve sevilen yapımları arasında yer alan Far Cry, son olarak 6. versiyonu ile oyun tutkunlarının beğenisine sunulmuştu. Bununla birlikte oyunun ilk versiyonu ile daha sonra geliştirilen versiyonlarının yapımcıları arasında fark bulunuyor.

Far Cry adıyla piyasaya çıkan birinci oyunun yapımcısı Crytek isimli bir video oyun geliştiricisi firmadır. Bu şirket, temel olarak Almanya menşeilidir. Fakat şirketin kurucuları yazılım sektöründe faaliyet gösteren 3 Türk kardeştir. Dolayısıyla, video oyunlar tarihinin en başarılı yapımlarından olan Far Cry, Türk yapımı oyunlar listemize serinin ilk oyunu ile dahil oluyor. Günümüze kadar geliştirilen diğer 5 yapımın ise Türk menşeili olduğunu söylemek mümkün değil.

Crysis

crysis

Crysis oyunu da günümüzde Türk menşeili olup olmadığı merak edilen video oyunlardandır. Tıpkı Far Cry gibi Crysis’te Crytek şirketi tarafından geliştirilmiştir. Çalışmalarını Almanya’da sürdüren 3 kardeş tarafından geliştirilen oyun, bilim kurgu kategorisindedir. İlk kez 13 Kasım 2007 tarihinde oyun severlerle buluşan Crysis, daha sonra farklı oyun konsolları için de üretilmiştir.

Mayhem Brawler

mayhem-brawler

Retro tarzı oyun grafikleri ile ön plana çıkan Mayhem Brawler, Mahem City’de geçer. Mayhem City, Türk oyun geliştiricisi Serkan Özay tarafından oluşturulmuş fantastik bir evrendir. Arkadaşlarınla ya da tek başına single mode ile oynayabileceğiniz Mayhem Brawler, üç ana karakter ile oyun evrenine dahil olma imkanı sunuyor. Arcade dövüş oyunu türünde olan oyun, temel olarak şehirde yer alan suçlularla mücadeleyi konu ediniyor.

Demonologist

demonologist

Bir Co-Op korku oyunu olan Demonogoloist’te gururumuzu kabartan en iyi Türk yapımı oyunlar arasında yer alıyor. Oldukça etkili grafikleri ile dikkat çeken oyun, temel olarak belli bir bölgede bulunan ruhların kullanıcı tarafından çeşitli yöntemlerle kovulmasını konu ediniyor. Tek başına oynayabileceğin Demonologist, aynı zamanda en fazla 4 oyuncuyla da oynanabiliyor.

Anomaly Agent

anomaly-agent

Anomaly Agent, 70’li yıllarda geçen ve 2D görünümlü bir aksiyon oyunudur. Uzunca bir süre Türk oyun tutkunlarının yakından takip ettiği ve beklediği oyun, günümüzde Steam platformunda da satışta bulunuyor. Aynı zamanda Türk menşeili Phew Games firmasının ilk oyunu olma özelliğine sahip Anomaly Agent, Enis Kirazoğlu tarafından geliştirilmiştir.

Conarium

conarium

Zoetrope Interactive tarafından geliştirilen Conarium, 2017 yılında oyun severlerle buluşmuştu. En iyi Türk yapımı oyunlar arasında gösterilen Conarium, Iceberg Interactive tarafından yayınlandı. Korku-macera türünde olan oyun, sadece Türk video oyun dünyasında değil global ölçekte de ses getirmeyi başarmıştır.

İçerisinde bulunduğu oyun türünde en iyi video oyunlar arasında yer alan Conarium, muhteşem bir oyun içi deneyim sunuyor. Atmosferi oldukça ilgi çekici olan oyunun hikayesi ve anlatımı ise oyun tutkunları tarafından yüksek düzeyde beğenilmişti.

Türkçe altyazı desteğine sahip olan Conarium’un seslendirmesi ise İngilizcedir.

Tartarus

tartarus

22 Kasım 2017 tarihinde oyun severlerin beğenisine sunulan Tartarus’un yapımcısı da yayıncısı da Abyss Gameworks şirketidir. Her ne kadar Türk yapımcılar ve Türk şirketi tarafından geliştirilmiş olsa da oyunun arayüzü İngilizcedir. Türkçe dil desteğinin altyazı ile sunulduğu Tartarus, 2230 yılında geçiyor. Grafik bakımından son derece iddialı olan Tartarus, seslendirme ve oyun için deneyim açısından da sınıfı geçmeyi başardı.

Stygian: Reign of the Old Ones

stygian-reign-of-the-old-ones

Role-Playing oyun türünde olan Stygian: Reign of the Old Ones, 1920’li yıllarda geçen son derece etkileyici bir hikâyeye sahiptir. Tamamen yıkılmış, harabe haline dönüşmüş bir kasabada oyuncunun hayatta kalmasına yönelik oynanışıyla dikkat çeken Stygian: Reign of the Old Ones’ta, “Arkham Now” isimli karakter kontrol ediliyor. Oyunun evreninde yeraltı tapınakları, ruhlar, garip yaratıklar ve çılgınlığıyla ön plana çıkan tanrılar yer alıyor.

Ayrıca oyuna başlamadan önce kahramanını arzu ettiğin sınıfa uygun şekilde seçebilir ve özelliklerini oyun tarzına göre belirleyebilirsin.

Cats and the Other Lives

cats-and-the-other-lives

2D grafiğiyle fark yaratmayı başaran Cats and the Other Lives oyunu, gururumuzu kabartan en iyi Türk yapımı oyunlar arasında yer alıyor. İlk kez 21 Kasım 2022 tarihinde oyun severlerle buluşan Cats and the Other Lives, interaktif bir kurgu oyunudur.
Türk menşeili olarak geliştirilen oyunun arayüzü de Türkçe olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca tercihine göre oyunu Türkçe altyazı ile takip etmen de mümkündür.

Cats and the Other Lives’ın oynanışı ise isminden de anlaşılacağı gibi bir kedinin gözünden evreni izlemeye yöneliktir. Yani bu oyunda dünyaya bir kedinin gözünden bakıyorsun.

Remnants of Naezith

remnants-of-naezith

2D aksiyon kategorisinde yer alan ve birçok video oyun tutkununun beğenisini kazanmayı başaran Remmants of Nazezith, özgün yapısıyla dikkat çekiyor. Oynanış bakımından benzersiz bir deneyim sunan oyun, özellikle hızlı ve aksiyonlu oyunlara sevenler için son derece idealdir.

Temelde bir platform oyunu olan Remmants of Naezith, hız tabanlı ve kanca mekaniğine dayalı bir oyundur. Ayrıca oyunda Türkçe dil desteği ve Türkçe altyazı seçenekleri de bulunuyor.

Monochroma

monochroma

Sadece Türk video oyun dünyası içerisinde değil, aynı zamanda global ölçekte de fazlasıyla beğeni toplayan Monochroma, gerçek anlamıyla gururumuzu kabartan en iyi Türk yapımı oyunlar arasında yer alıyor. İlk kez 28 Mayıs 2014 yılında oyun tutkunlarıyla buluşan Monochroma, özel bir hikâyeye ev sahipliği yapan platform oyunudur.

Temel olarak bulmacalar çözme üzerine kurulu olan oyun, aynı zamanda özgün hikayesiyle de ön plana çıkıyor.

Zula

zula

Türk yapımı oyunlar arasından en çok bilineni ve global ölçekte en fazla başarı elde eden oyunlardan olan Zula, bir FPS savaş oyunudur. FPS türünde Türk menşeili olarak üretilen oyunlar arasında en iddialısı olan Zula, vadettiği oyun için deneyimle de gururumuzu kabartıyor. Keza Zula evreni içerisinde birçok Türk haritasına rastlamak mümkündür.

Ücretsiz bir şekilde indirilebilen ve oynanabilen oyun, son derece yüksek sayıda Türk oyuncuya da ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla yabancılık çekmeden bir FPS deneyimi yaşamak istiyorsan, Zula muhteşem bir seçenek olabilir.

Potentia

potentia

Hikâye tabanlı aksiyon-macera kategorisinde yer alan Potentia, ilk kez 2021 yılında kullanıcılarla buluştu. Oldukça beğeni toplayan oyun, özellikle oyun tarzı ve grafik açısından son derece iddialıdır.

Bununla birlikte oyun içerisinde yer alan hikayeyle ilgili bazı temel sorunlar mevcuttur. Birçok oyuncunun şikâyet ettiği oyun hikayesine yönelik eleştiriler, konunun aktarımına ilişkindir. Uzun süre oldukça tartışılan Potantia, günümüzde bağımsız olarak geliştirilen en iyi Türk yapımı oyunlardandır.

RONIN: Two Souls

ronin-two-souls

18 Şubat 2011 tarihinde yayınlanan RONIN: Two Souls temel olarak bir açık dünya oyunudur. Samuray konseptinde hazırlanan oyun son dönemde en çok beğeni toplayan Türk yapımı oyunlardandır. Özellikle Samuray temasını seviyorsan RONIN: Two Souls senin için oldukça uygun bir oyundur.

Oynanış bakımından oldukça iddialı olan oyun, grafikleri ile de ortalama standartta bir deneyim vadediyor.

Castle Of Alchemists

castle-of-alchemists

Castle Of Alchemists, bir kule savunma oyunudur. Strateji temelli olan oyun, Pixel Art tabanıyla geliştirilmiştir.

Özgün özellikleri ve oynanış biçimiyle dikkat çeken Castle Of Alchemists, uluslararası arenada da fazlasıyla ilgi görmeyi başarmıştır.

Cardboard Town

cardboard-town

Kaynak yönetme oyunlarını seviyor ve şansına da güveniyorsan Türk yapımı oyunlar arasında yer alan Carlboard Town tam sana göre bir oyun.

Kart çekme ve çekilen kart ile kaynak yönetmeyi konu edinen oyunda bir şehri yönetiyorsun. Yönetimin altındaki şehirde insan nüfusu artıkça kaynaklarının üretimi de artıyor.

Erzurum

erzurum

Son dönemin en çok tartışılan yapımlarından olan Erzurum, bir hayatta kalma oyunudur. Açlık, vahşi doğa, susuzluk ve en önemlisi de soğuklara karşı karakterini hayatta tutmaya çalıştığın bu oyunda odun veya kömür toplayarak ateş yakman gerekiyor. Ayrıca uyumak için yatak bulman ya da yaralanman durumunda tedavi için ilaç tedarik etmen gerekiyor.

Tüm detaylarıyla gerçek anlamıyla bir Türk yapımı olan Erzurum, mütevazi grafikleriyle de dikkat çekiyor.

Sabotaj

sabotaj

Türk yapımı oyunlar arasında son dönemde en çok dikkat çekenlerden biri de Sabotaj oyunudur. Türkçe ve İngilizce dil desteği ile oyun tutkunlarıyla buluşan Sabotaj, 2017 yılında HES Games tarafından geliştirilmiştir. 18 Temmuz 2020 yılında kullanıcılarla buluşan oyun, MMOFPS türündedir.

Fark oyun modları ile oldukça gelişmiş bir evren sunan Sabotaj, tüm beklentilere rağmen istenilen başarıyı elde edemedi. Tactic ve Force takımlarından oluşan iki ekibin mücadelesini konu edinen oyun, görsel açıdan da iddialı bir deneyim vadediyordu. Avrupa’da da başlangıçta son derece ilgi gören oyun, özellikle sosyal medya platformlarında fazlasıyla tartışıldı.

Artık her an, her yerde finansal işlemlerini yapmanın özgürlüğünü yaşa. QR kod ile hızlı ve güvenli ödemeler yapabilir, istediğin zaman para transferi gerçekleştirebilirsin. Hayatına kolaylık katmak için hemen Ozan SuperApp’i indir ve fırsatları kaçırma!

Ozan SuperApp özellikleri, işlem limitleri ve kampanyaları, ülkeler arasında farklılık gösterebilir.